Johdanto
Tarkoituksena oli kehittää olemassa olevia digitaalisia prosesseja, tilaus- ja tuotantoprosessin hallinta ja automatisointi edotettujen aiheiden avulla. Ehdotetuista aiheista oli tarkoitus luoda erilaisia integraatioita ja MVP-toimintamalleja tehokkuuden lisäämiseksi. Tarvetta on myös näkyvyyden lisäämisessä sisäisesti ja asiakkaalle. Sisäisellä näkyvyydellä tunnistetaan ja estetään projektin pullonkaulat. Asiakkaille näkyvyyden lisääminen tarkoittaa informointia prosessin edistymisestä, mikä lisää asiakastyytyväisyyttä. Tarkoituksena oli myös tutkia uusien työkalujen, kuten dokumenttienhallintajärjestelmän ja tekoälyn käyttöönotto.
Lean-ajattelun juurruttaminen
Jokainen edistyksellinen organisaatio pyrkii luomaan arvoa asiakkaille. Se tapahtuu jatkuvan parantamisen ja innovaatioiden avulla, ja se ilmenee prosessien parantamisen (PI), työeettisen toiminnan, tuottavuuden parantamisen ja työntekijöiden hyvinvoinnin (EW) kautta. Jatkuvasti muuttuva ympäristö on tehnyt liiketoiminnasta kilpailukykyisemmän, minkä vuoksi organisaatiot ovat harkinneet Lean-tekniikoiden ja -filosofian käyttöönottoa eri sektoreilla lähes kaikissa prosesseissa.
”Lean” tai ”Lean Management” käyttää vähemmän kaikkea, tuotekehitystä, aikaa valmistuksessa, varastoissa, pääoman käyttöönotossa, tiloissa ja inhimillisissä ponnisteluissa (Hines ja muut., 2008; Krafcik, 1988; Pearce ja muut., 2018; Womack ja muut., 1990; Womack, 2007; Jones & Womack, 1996). Lean tunnistaa liiketoimintaprosessit, jotka eivät tuota lisäarvoa, ja siten minimoi ne pois jatkuvan parantamisen avulla (Ramesh ja muut., 2022; Jones & Womack, 1996).
Pilvipalvelut
Pilvipalvelut ovat antaneet käyttäjille mahdollisuuden ulkoistaa tietoja kolmansien osapuolten palveluntarjoajille, jotta he voivat käyttää tietoja milloin tahansa ja missä tahansa eri laitteilla, kuten älypuhelimilla, tietokoneilla ja tableteilla (Feng ja muut., 2015; Loghmani Khozani ja muut., 2021; Wang ja muut., 2021; Zhuang ja muut., 2014 Awan & Abbas, 2022). Pilvitietotallennuspalvelut, kuten Dropbox, Google Drive, iCloud, SkyDrive ja Microsoft Onedrive, antavat käyttäjien tallentaa, synkronoida ja jakaa erilaisia tietoja edullisesti tai jopa ilmaiseksi missä ja milloin tahansa, kaikkialla olevien mobiili-internetyhteyksien avulla (Chiu, 2013; Ding ja muut., 2021; Ezeamuzie ja muut., 2022; Jiang ja muut., 2022a, b; Lau ja muut., 2020; Yu ja muut., 2022a; Zhang ja muut., 2021; Ali & Warraich, 2021).
Dokumenttienhallintajärjestelmät
Maailmassa on yhtiöitä ja viranomaislaitoksia, jotka eivät hyväksy tuotantoon mitään sellaista dokumenttia, joka ovat tallennettuna normaalina levytallenteena tai pilvessä omana tiedostona. Tällaisia yhtiöitä tai viranomaislaitoksia ovat esim. ruoka-, lääke-, rakennus-, auto-, moottori- terästeollisuus, oikeuslaitos ja jne., joissa kehitetään omaa käsin kosketeltavaa tuotetta tai viranomaispäätöksiä ja joka ei ole palvelu. Niillä on käytössään 2D- ja 3D-mallinnus, joka mahdollistaa törmäyksen estämisen, jossa simuloidaan esim. moottorin pyörimistä ja muut kaikki virheenpoistomekanismit 2D- ja 3D-avaruudessa. Siksi dokumenttienhallintajärjestelmän käyttöönotto on erittäin tärkeää.
Tekoäly
Tekoälyn (AI) käyttöönotto kasvaa nopeasti, ja tekoälyn kasvun takia sen odotetaan mullistavan ja muuttavan tuotantoprosesseja, joka vaikuttaa taloudellisten toimijoiden käyttäytymiseen (OECD, 2019). On väitetty, että järjestelmien kehittäjät ovat moraalisia tekijöitä, jotka ovat vastuussa järjestelmiensä vaikutuksista yksilöihin ja yhteiskuntaan (Cohen ja muut., 2014; Manders-Huits, 2006; Martin, 2019; Miller, 2022; Wieringa, 2020). Moraalinen ongelma on olemassa silloin, kun henkilön teot voivat vapaasti suoritettuina vahingoittaa tai hyödyttää muita. ”Moraalinen agentti on henkilö, joka tekee moraalisen päätöksen, vaikka hän ei ehkä ymmärrä, että moraaliset kysymykset ovat vaakalaudalla” (Jones, 1991, s. 367). Selkeää määritelmää järjestelmäkehittäjistä ei kuitenkaan ole, koska tämä ryhmä sisältää laajan valikoiman rooleja ja ammatteja, kuten suunnittelijoita, teknikoita, rahoittajia, ohjaajia ja operaattoreita (Manders-Huits, 2006). On myös vaikea tunnistaa ihmisiä ja organisaatioita, joihin tekoälyjärjestelmän kehitys ja käyttö vaikuttavat suorannaisesti (Wieringa, 2020). Nämä ongelmat korostuvat entisestään, kun tekoälyjärjestelmiä kehitetään projekteissa, jotka ovat tilapäisiä organisaatioita, joiden tiimin jäsenet eivät välttämättä ole käytettävissä projektin päätyttyä.
Yhteenveto
Lean-ajattelumallin käyttöönotto mahdollistaa työn tehostamista, joka puolestaan mahdollistaa turhien työtehtävien minimoimisen ja keskittymisen asiakkaalle arvoa tuottaviin työtehtäviin.
Kaikki pilvipalvelut vähentävät yksittäiseen sähköpostiviestien lähettelyn projektitiimin henkilöiden välillä, koska kaikki projektitiimin jäsenet pääsevät samoihin tietoihin ja dokumentteihin web pohjaisten sovellusten kautta.
Dokumenttien hallintajärjestelmän avulla kaikki dokumentit eri projekteissa sijaitsevat yhdessä paikassa ja kaikkien tarvittavien henkilöiden saatavilla. Tämä tehostaa dokumenttien käsittelyä merkittävästi, koska järjestelmä mahdollistaa automaattisen versiohallinnan ja automaattisen muutoshistorian.
Tekoälyjärjestelmät sisältävät tietopohjaisia tietokonejärjestelmiä, jotka sisältävät datasta oppivia algoritmeja ja algoritmista päätöksentekoa, joka käyttää tietokoneistettuja järjestelmiä itsenäiseen ratkaisuun tai vaikuttamaan ihmisen päätöksentekoon ja ongelmanratkaisuun.
Tutkimustyön tulokset
Tutkimustyön aikana Siemens Energy Oy:n IT-osasto kehitti tekoälyä käyttävän chattibotin, jolta voi kysyä käyttäjien IT-ongelmiin apua tai ratkaisua. Myös yrityksen johto sai ajatuksen siitä, että tarvitaan IMS eli (Integroitu johtamisjärjestelmä) joka perustuu Lean-ajattelun periaatteisiin ja jossa tulee olemaan erilaisia ominaisuuksia integroituna kuten dokumenttienhallintajärjestelmä.